Vizyon Özel Ambulans Hizmeti
Whatsapp Hattı

Vizyon Ambulans | Ambulans Teknik Donanımı

Buradasınız | Vizyon Ambulans / Blog / Ambulans Teknik Donanımı

1. KONU:
Bu Teknik Şartname; İdaremiz 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde kullanılan mevcut ambulansların TS EN 1789 standardına uygun hale getirilmesi amacıyla gerekli donanımların montajı ile tadilatların teknik özelliklerini kapsamaktadır.

2. GENEL ŞARTLAR:
1. Ambulans araçlarına konulacak malzeme ve donanımların montaj ve dizaynı, TS EN 1789 standardı son versiyonuna uygun olacaktır.
2. Teklif edilen cihazlar kendi sınıfına ait kalite ve üretim standardına sahip olacaktır.
3. Tıbbi donanım hariç araçta kullanılan diğer malzemelerin ise ulusal veya uluslar arası kalite standart belgesi olacaktır.
4. Sistem, sisteme ait tüm parçalar ve aksesuarlar bir biri ile uyumlu çalışacak, teklif veren firmanın sorumluluğu ve garantisi altında olacaktır.

3. AMBULANS ARAÇLARINDA YAPILACAK TADİLATLARIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ:
Ambulans araçlarına yapılacak tadilat ve montajlar aşağıda belirtilen yerlerde ve teknik özelliklerde olacaktır.

1. Hasta Bölmesi:
Hasta kabini içerisinde bulunan bütün kaplamalar ve dolaplar kaldırılacak bunun yerine bu Şartnamenin 5.3. maddesinde ve bu maddenin alt maddelerinde belirtilen özelliklerde kaplamalar ve dolap sistemi monte edilecektir. Ambulans aracında monte edilmiş halde bulunan mevcut cihaz ve malzemeler yapılacak yeni dolap sisteminin ilgili yerlerine montajı yapılacaktır.

3.2. Hasta Kabini Koltukları:
3.2.1. Hasta kabini içerisinde 3 adet koltuk bulunacaktır.
3.2.2. Birinci koltuk; hasta bölmesi önündeki dolap sistemi içerisinde yer alacak, oturan kişinin yüzü hasta bölmesine bakacak şekilde monte edilecektir. Koltuk oturma kısmı açılır kapanır tipte olacak kullanılmadığı durumlarda sırt dayama yeri üzerine gelecek şekilde katlanarak sabitlenebilecektir.
3.2.3. İkinci koltuk; ana sedyede bulunan hastaya müdahale edecek şekilde, kabine arkadan bakıldığında sol yan duvar üzerinde yer alacaktır. Bu koltuk döner bir kaide üzerine monte edilecek, açık konumda iken sedye yönüne ve aracın gidiş istikameti yönüne döndürülebilecek ve her iki yönde sabitlemek için kilit mekanizmasına sahip olacaktır. Koltuk oturma kısmı açılır kapanır tipte olacak, kullanılmadığı durumlarda sırt dayama yeri üzerine gelecek şekilde katlanarak sabitlenmelidir.
3.2.4. Üçüncü koltuk; kabine arkadan bakıldığında sağ yan duvar üzerinde yer alacaktır. Bu koltuk döner bir kaide üzerine monte edilecek, açık konumda iken aracın gidiş istikameti yönüne dönük olacak ve sabitlemek için kilit mekanizmasına sahip olacaktır. Koltuk oturma kısmı açılır kapanır tipte olacak, kullanılmadığı durumlarda sırt dayama yeri üzerine gelecek şekilde katlanarak duvara sabitlenmelidir. Bu koltuk ikinci hastanın yatarak taşınmasına imkân verecek şekilde sırt kısmı yatay zeminde en az 160° yatırılabilecektir. Her üç koltuk, sırt ve baş dayama yeri bulunan ve deforme olmayacak sünger esaslı iç malzemeyle döşenmiş olup, kayar yataklı otomatik toplamalı emniyet kemerlerine sahip olmalıdır.
Zemin Kaplaması: Ambulanslarda bulunan mevcut zemin kaplaması sökülecek ve aşağıda belirtilen özelliklerde zemin kaplaması yapılacaktır.
1. Zemin kaplamasının zemine kalıcı bir şekilde konulması, bölümün çalışma alanını tamamen kaplaması, eksik yerinin olmaması gerekmektedir.
2. Zemin kaplaması; kaymaz, anti bakteriyel, suyla yıkanabilir ve sıhhî olmalı, yanmaya, kimyasallara, radyasyona ve ısıya dayanıklılık arz etmelidir.
3. Zemin kaplaması epoksi malzemeden olacak, kenar duvarlara en az 5 cm. çıkacak şekilde döşenerek, duvarın üzerinde kalan kaplamanın ucu da sızdırmazlık sağlanarak, tekniğine uygun şekilde birleştirilecektir.

Ambulans

4- ELEKTRİK DONANIMI VE PARÇALARI:
4.1- Elektrik Sistemi: Araçta hasta kabini için kullanılan elektrik sistemi sökülerek aşağıdaki özelliklere uygun elektrik sistemi monte edilecektir.
4.1.1- Bütün elektrik sistemlerine kolayca ulaşılabilmelidir.
4.1.2- Bütün şalterler, göstergeler ve kontrol aksamı, bakım için kolayca ulaşılabilecek şekilde yerleştirilmelidir.
4.1.3- Donanım için tesis edilen kablolar, izole edilmiş bir şekilde, kabin döşemesi ile araç şasisi arasından geçecektir.
4.1.4- Aracın modifikasyonundaki elektrik ekipmanları ve aksesuarlarına ait elektrik devreleri, aracın şasisine ait devrelerden tamamen ayrı ve farklı renkte bir tesisata sahip olmalıdır.
4.1.5- Kullanılan malzemeler ambulans aracında kullanıma uygun ve yüksek ısıya karşı, termoplastik veya daha iyi bir malzeme ile yalıtılmış olmalıdır.
4.1.6- Elektrik iletkenleri ve komponentler oksijen tüplerinin muhafaza bölümünden geçmemelidir.
4.1.7- Bütün kablo tutucuları normal çalışma ısısına en az % 125 dayanıklı olmalıdır.
4.1.8- Kullanılan tüm prizler kaçak akıma karşı korunmuş olmalıdır.
4.1.9- Araç hareket halinde iken herhangi bir kapı tam olarak kapalı değilse sesli veya görsel bir sinyal veren uyarı sistemi monte edilecektir.
4.2- Hasta Bölmesi Kontrol Paneli:
4.2.1- Hasta bölmesindeki özel kontroller, anahtarlar ve enstrümanlar bir panel üzerine monte edilmeli ve kolayca ulaşılabilir olmalıdır.
4.2.2. Hasta bölmesindeki tüm lamba, kalorifer, invertör, redresör v.b. açma kapama işlemleri bu kontrol panelinden yapılacaktır.
4.2.3. Kontrol paneli, en asgari kablolama ile kilitli soketler kullanılarak araç tesisatına bağlanacaktır.
4.2.4. Yan ve arka kapı açıldığında kabin içi flüoresan lambalar otomatik olarak açılacak, kapılar kapatıldığında lambalar 10 sn sonunda otomatik olarak sönecektir.
4.3. Akü:
4.3.1. Araçta bulunan mevcut aküye ilave olarak ağır hizmet ve derin şarjlı tipte alternatör sistemine uygun, ikinci bir akü monte edilecektir. Bu akü hasta kabininde bulunan elektrikli cihazların 12V DC enerji ihtiyacı için kullanılacaktır.
4.4. Dahili 12 Volt Akım Sistemi:
4.4.1. Hasta kabini için sigortası ayrı olan ve en az dört çıkış prizi olan 12 V ve 20 A kapasiteli daimi akım devresi bulunmalı, kaçak akıma karşı her tür koruyucu tedbir alınmış olmalıdır.
4.4.2. Araç dış kısmında su ve tozdan korunaklı 220V giriş prizi olacaktır.
4.5 Hasta Bölmesi Aydınlatması:
Hasta bölmesinin tavan orta kısmında beyaz aydınlatma sağlayacak her biri en az 18W gücünde 4 adet fluoresan lamba monte edilecektir.
1. Tüm sedyeyi aydınlatabilecek şekilde ve tavanda ana sedye hizasında aydınlatma yönü ayarlanabilir en az 4 adet 20 lükslük spot lamba monte edilecektir.

Ambulans

5. ARAÇ GÖVDESİ VE HASTA BÖLMESİ:
5.1. Aracın kaporta aksamı ile iç döşeme arası boşluk kalmayacak şekilde ısı ve ses izolasyonu yapılmalıdır.
5.2. Isı ve ses izolasyonu alev geciktirici özellikte olacak, strafor, formaldehit köpüğü ve sağlığı tehdit edecek oranda asbest ihtiva etmeyecektir.
5.3. Depolama Bölümleri ve Dolapların Dizaynı:
5.3.1. Kabin içerisinde yer alan tüm dolap sistemleri sıkıştırılmış PVC kaplamalı fombort malzemeden imal edilecektir.
5.3.2. Dolap sisteminin ana kasa ve dış kenarlarda en az 17 mm. Çekmece ve raflarda en az 10 mm. kalınlığında fombort kullanılacaktır.
5.3.3. Kabin içerisinde yan duvarlar ve tavan kaplaması alev geciktirici, düzgün yüzeyli, yıkanabilir, plastik esaslı ABS malzeme ile döşenecektir.
5.3.4. Oksijen tüplerinin konduğu bölme, arka kapı girişinin başlangıç kısmında yer alacaktır. Bölme kapaklı olacak, üst kısmında tüp başlıklarına ulaşılabilir plexiglas sürgülü bir kapak ve alt tarafında en az 60 cm² ebadında ızgaralı bir havalandırma boşluğu bulunacaktır.
5.3.5. Doktor koltuğu oksijen tüp bölmesinden sonra gelecek şekilde bir kaide üzerine monte edilecektir.
5.3.6. Doktor koltuğu yan tarafında yüksekliği 1 metreyi geçmeyecek şekilde raflı dolap olacaktır. Portatif aspiratör ve ventilatör raflı dolap içerisine monte edilecektir.
5.3.7. Defibrilatör raflı dolap üzerinde ana sedye baş kısmı hizasına yakın olacak şekilde duvara monte edilecektir.
5.3.8. Hasta kabini ara bölmesi önünde malzeme ve ilaçlar ile diğer tıbbi çantaların yerleştirileceği bir dolap sistemi olacaktır.
5.3.9. Dolap sisteminin dizaynı; karşıdan bakıldığında sol başta tek veya iki parçadan oluşan toplam yüksekliği en az 120 cm derinliği en az 40 cm. genişliği en az 25 cm. olan sürgülü sisteme sahip raflı dolap bulunacaktır. Özel ray sistemi ile monte edilmiş bu raflı dolap bütün halinde kabin içine doğru çekilerek açılacak, ileri itilerek kapatılacaktır. Kapalı konumda iken sabitlemek için kilit sistemine sahip olacaktır.
5.3.10. Dolap sistemi üst kısmı ile tavan arasında kalan kısma elektrik kumanda paneli yerleştirilecektir.
5.3.11. Dolap sisteminin yanında ara bölme penceresi yüksekliğini geçmeyecek şekilde sol başta en az 4 adet raylı sisteme sahip sürgülü çekmece, orta bölümde acil yardım görevlisi koltuğu ve sağ tarafta resüsitasyon çantası ile temel tıbbi malzeme çantalarının yerleştirileceği bir bölüm olacaktır.
5.3.12. Çekmece kapakları kapatıldığında kilitleme sistemine sahip olacak, araç hareket halinde iken açılmaması sağlanacak, titreşim ve ses yapmayacak şekilde tedbir alınacaktır.
5.3.13. Dolap sisteminin çekmeceli bölüm ile çantaların yerleştiği bölümlerin üst kısmı, üzerinde ilaç, enjeksiyon, serum gibi malzemelerin hazırlanabileceği bir çalışma standı şeklinde dizayn edilmelidir. Stand kenarları akma ve malzemelerin düşmesini önleyecek şekilde çevrilecektir.
5.3.14. Dolap ile sürücü kabini ara bölmesi arasında tam sızdırmazlık sağlanacaktır.
5.3.15. Kabin sağ yan duvarında koltuk arka tarafında arka kapı hizasına kadar kombinasyon sedye veya vakum sedye konulabilecek şekilde dolap bulunacaktır.
5.3.16. Hasta kabini tavan döşemesi ABS malzemeden yapılacak, orta hatta ana sedye hizasında serum askıları, spot lamba ve fleurösan lambalar ile baş üzeri tutamakları ihtiva eden özel bir dizayna sahip olacaktır.
5.3.17. Tavan döşemesi orta bölümünde yer alan bu malzemelerin montajı için içerisinde özel yuvalar bulunan kalıp tekniği ile üretilmiş kaplama içerisinde, malzemeler yerinden çıkmayacak ve düşmeyecek şekilde araç gövdesine monte edilecektir.
5.3.18. İki adet en az 150 cm uzunluğunda baş üzeri tutamağı her iki yanda tavan destek kuşaklarına sağlam bir şekilde monte edilecektir.
5.4. Koltuk Emniyet Kemerleri ve Kilitleri:
5.4.1. Ön, arka ve yan koltuklara monte edilen tüm emniyet kemerleri otomatik toplayıcı aletlere ve kilit sistemine sahip olacaktır.
5.5. Hasta Bağlama Kayışları:
5.5.1. Hem yetişkin hem de çocuk hastalar için kayış mekanizmaları ve kombinasyonları temin edilecektir.
5.5.2. Her kayışın; ulaşım sırasında veya herhangi bir çarpma durumunda hastanın uzunlamasına ve yanlamasına yer değiştirmesini önlemek üzere düşünülmüş ve sedyeye bağlanmış en az 3 adet emniyet kemeri mekanizması bulunacaktır.
5.5.3. Her emniyet kayışı takımı, en az 30 mm. genişliğinde ve temizlenmek üzere kolayca çıkartılabilen çabuk açılan mekanizmalar ihtiva edecektir.
5.5.4. Emniyet kayışı takımları, acil yardım uygulamasını engelleyecek tarzda olmayacaktır.
5.5.5. Sedye omuz kemer takımı hasta göğsü üzerinde tek merkezden kilitlenebilir özellikte olmalıdır.
5.6. DAHİLİ KONUŞMA SİSTEMİ (İNTERCOM): Şoför mahalli ile hasta kabini arasında sesli haberleşmeyi sağlayacak dahili konuşma sistemi (intercom) monte edilecektir.

6. HASTA KABİNİ ISITILMASI:
1. Hasta kabininin ısıtılması için, orta bölmeye monte edilmiş, kuru hava ile çalışan kabin ısısını otomatik olarak kumanda edilip ayarlayabilen otomatik termostatlı güçlü bir kalorifer kullanılacaktır.
2. Cihaz paslanmaz malzemeden mamul olup,10-14 volt aralığında gürültüsüz çalışmalı, alçak ve yüksek voltajlarda cihaz kendisini korumaya alıp etkilenmemelidir.
3. Cihaz motorin ile çalışacak olup aracın yakıt deposundan yararlanacaktır. Cihazın yakıt hortumu aracın şase altında ısı izolasyonu sağlanmış bir şekilde döşenecek, yakıtın yoğunlaşmasına neden olmayacak özellikte olacaktır.
4. Isıtma 1500–3000 W aralığında kademeli olarak ayarlanabilecektir. Ayrıca sürücü bölmesinden açma-kapama ve kademe ayarları kontrol edilebilecektir.
5. Yakıt sarfiyatı saatte bir litreden az olmalıdır.
6. Ağırlığı 8 kg.dan az ve ergonomik yapıda olmalıdır.

Ambulans

7. AMBLEMLER VE İŞARETLER:
1. Amblemler ve işaretler için kullanılacak madde kırmızı reflektif özellikte olacaktır. Araç üzerinde mavi şeritler var ise sökülecektir.
2. Amblem ve işaretler 07.12.2006 tarih ve 26369 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları ile Ambulans Hizmetleri Yönetmeliği” nin 8.nci maddesinde belirtilen özelliklere göre yazılacaktır.
3. Aracın ön bölümü hariç tüm kenarları en az 15 cm eninde bir adet, kırmızı, altında 5 cm eninde kırmızı reflektif şerit ile çevrelenecektir. şerit içerisinde beyaz olarak AMBULANS yazısı bulunacaktır.

8. GARANTİ:
1. Teklif Sahibinin Vereceği Garanti:
1. Teklif sahibi; aracın üzerine bu Şartnamede istenilen donanım ve teçhizat ile ilgili dizayn, yapım yada montaj hataları, hatalı işçilik, eksik ya da yanlış parçalardan kaynaklanan aksaklıklar ve arızalara karşı; donatılmış teknik donanıma, aracın İdaremizce kabulünü müteakip, en az 24 ay süreli garanti taahhütnamesi verecektir.
2. Teklif sahibi ayrıca araçların teslim tarihinden itibaren montajını yaptığı tüm donanım için 10 yıl süre ile yedek parça temin etme garanti taahhütnamesi verecektir.
3. Teklif sahibi araca donatılmış cihazların herhangi bir arıza durumunda, bildirimi takiben 24 saat içerisinde müdahale edecek bir servis hizmeti sağlayacaktır.
8.2. Teknik Donanım İçin Verilecek İlave Garanti Taahhüdü:
Montajı yapılan ve araçların içine konulan teknik cihazlar için teklif sahibi üretici veya distribütör değilse üretici veya Türkiye distribütörü tarafından; teklif sahibine hitaben, İdaremize teklif ettiği cihaz(lar) için (Her cihazın marka model ve menşei belirtilerek okunabilir kaşeli ve mühürlü antetli kağıda) en az iki yıl garanti verileceğine dair taahhütname verilecektir.

9. MUAYENE TEST VE KONTROL KRİTERLERİ:
9.1. Testler: Aksi gerekmedikçe testler normal işleyiş şartlarında yapılacaktır.
Araçların teslimini takiben tadilat ve istenilen donanımın tamamının İdare tarafından, bu şartnamede istenilen özelliklere uygunluğu kontrol ve test edilecektir.
1. Muayene ve test esnasında oluşabilecek kaza ve hasardan firma sorumludur.
2. Görülmesi, incelenmesi ve test edilmesi üzeri kapanarak mümkün olmayacak hale gelen iç donanımların tespiti, İdare yetkililerince imalat esnasında yapılabilecektir.

10. ARAÇLARIN MONTAJ VE TESLİM YERİ:
Montaj ve tadilatı yapılacak ambulanslar İdarece Teklif sahibinin montaj ve servis merkezine gönderilecek ve tadilatı tamamlanan ambulanslar İdaremiz tarafından belirlenecek adrese teslim edilecektir.

11.TEKLİF SAHİBİ TARAFINDAN TEKLİF EKİNDE VERİLECEK BELGELERİN DÖKÜMÜ:
Teklif sahibi; aşağıda istenilen belge ve dokümanları teklifte ayrıca dosyalanmış halde vereceklerdir.
1. TS-EN 1789 son versiyonu Standart Belgesi,
2. Hizmet yeri yeterlilik belgesi ve/veya satış sonrası hizmetleri yeterlilik belgesi,
3. Donanım ve teçhizat ile ilgili dizayn, yapım yada montaj hataları, hatalı işçilik, eksik ya da yanlış parçalardan kaynaklanan aksaklıklar ve arızalara karşı; donatılmış teknik donanıma, aracın, İdarece kabulünü müteakip, en az 24 ay süreli garanti verileceğine dair taahhütname,
4. Tıbbi cihazların teslim tarihinden itibaren 10 yıl süre ile yedek parça temin edileceğine dair garanti taahhütnamesi,
5. Teknik ve tıbbi cihazlar için Üretici veya Türkiye distribütörü tarafından; teklif sahibine hitaben, İdareye teklif ettiği cihaz(lar) için (Her cihazın marka model ve menşei belirtilerek okunabilir kaşeli ve mühürlü antetli kağıda) en az iki yıl garanti verileceğine dair taahhütname,
6. Arka kabin ısıtıcı standart belgesi ve orijinal teknik kataloğu ile Üretici veya Türkiye distribütörü tarafından verilmiş adres ve telefonları belirtilen yetkili servis listesi ve en az 2 yıllık garanti taahhütnamesi.
7. Siren - anons cihazı standart belgesi ve orijinal teknik kataloğu ile Üretici veya Türkiye distribütörü tarafından verilmiş adres ve telefonları belirtilen yetkili servis listesi ve en az 2 yıllık garanti taahhütnamesi.
8. Ön – arka tepe lambaları kalite standart belgesi ve orijinal teknik kataloğu ile Üretici veya Türkiye distribütörü tarafından verilmiş adres ve telefonları belirtilen yetkili servis listesi ve en az 2 yıllık garanti taahhütnamesi.
9. Sedye platformu ve Sağlık personeli koltuğu için 10 G çarpma testi sertifikası,
10. Sedye platformu TİTUBB belgesi, Üretici veya Türkiye distribütörü tarafından verilmiş adres ve telefonları belirtilen yetkili servis listesi ve en az 2 yıllık garanti taahhütnamesi.

Ambulans

Etiketler: Ambulans Teknik Donanımı | Ambulans Teknik Şartnamesi | Şartname | Özel Donanımlı ambulans | Özel Ambulans Teknik Donanımı | Özel Ambulans Şartnamesi